Hoppa till sidans innehåll

Tidsträning 2017


Vi har som mål att arrangera 8-10 stycken organiserade tidsträningar under 2017. Alla medlemmar med gällande träningsmärke eller grön hoj är välkomna.

Det finns följande klasser att köra i:
Senior, öppen för förare över 23 år.
Junior, öppen för förare mellan 16-23 år.
MC258, öppen för förare på just MC258.
Ungdom E1, öppen för förare mellan 12-15 år på mc 125 2T eller 250 4T.
Ungdom E0, öppen för förare mellan 12-16 år på mc 85 2T eller 150 4T.

Preliminära datum är följande, kommer kompletteras och kan ändras.
En inbjudan skickas ut 1-2 veckor innan via e-post och Facebook.
TT1: 2017-03-09, TT2: 2017-04-09, TT3: 2017-06-03, TT4: 2017-07-01
TT5: 2017-08-27, TT6: 2017-10-21, TT7-8: 2017-12-09, TT9: 2017-12-31


Tider från tidsträning 1 (TT1 2017-03-09):

Namn Klass Varv 1 Varv 2 Varv 3 Totalt
Valter Åkesson Ungdom E1 00:14:12 00:14:55 00:15:06 00:44:13
Ludvig Gladewitz Ungdom E0 00:16:59 00:16:33 00:17:09 00:50:41
Vilnis Sala Senior 00:18:12 00:17:22 00:17:28 00:53:02
Glenn Andersson MC258 00:19:49 00:19:27 00:18:50 00:58:06

 

Tider från tidsträning 2 (TT2 2017-04-09):

Namn

Klass SS1 SS2 SS3 Totalt
Stefan Åkesson Senior 00:36:15 00:23:58 00:12:05 01:12:18
Valter Åkesson Ungdom E1 00:38:16 00:26:19 00:13:08 01:17:43
Anders Lundgren Senior 00:41:22 00:27:17 00:13:31 01:22:10
Ludvig Gladewitz Ungdom E0 00:41:05 00:28:43 00:14:13 01:24:01
Kalle Landin Senior 00:43:00 00:28:18 00:13:58 01:25:16
Marcus Henrysson Senior 00:42:17 00:29:16 00:14:25 01:25:58
David Ekenmo Senior 00:42:01 00:31:04 00:14:24 01:27:29
Mattias Gladewitz Senior 00:44:42 00:31:01 00:15:00 01:30:43
Tim Berggren Senior 00:45:50 DNF    
Ludvig Nykvist Ungdom E0 DNF      

 

Tider från tidsträning 3 (TT3 2017-06-03):

Namn Klass Varv 1 Varv 2 Varv 3 Totalt
Valter Åkesson Ungdom E1 00:22:19 00:21:53 00:22:44 01:06:56
Stefan Åkesson Senior 00:22:29 00:22:51 00:22:46 01:08:06
Anders Lundgren Senior 00:25:09 00:24:51 00:24:29 01:14:29
Markus Henrysson Senior 00:24:45 00:26:06 00:26:16 01:17:07
Vilnis Sala Senior 00:25:50 00:25:56 00:25:21 01:17:07
Fritz Baumann Senior 00:26:18 00:25:43 00:25:53 01:17:54
Jan Fransson Senior       01:20:04
Ludvig Gladewitz Ungdom E0 00:26:50 00:26:27 00:26:57 01:20:14
Kalle Landin Senior 00:25:51 00:27:09  00:28:05  01:21:05
Jörgen Segerström Senior       01:21:22
Mattias Gladewitz Senior 00:27:08 00:27:44 00:28:14 01:23:06
Fredrik Holmberg Senior 00:28:00 00:29:20 00:27:28 01:24:48
Gustav Fransson Junior       01:25:01
Tim Berggren Senior 00:29:13 00:28:19 00:27:55 01:25:27
Oskar Henrysson Ungdom E0 00:27:38 00:29:43 00:28:22 01:25:43
Hugo Holmberg Ungdom E0 00:29:34 00:28:13 00:27:59 01:25:46

 

Tider från tidsträning 4 (TT4 2017-07-01)

Namn Klass Antal varv Bästa varvtid Totaltid
Tim Strandberg Senior 10 00:11:23 02:00:26
Gustav Fransson Junior 9 00:13:02 02:00:07
Stefan Åkesson Senior 9 00:12:22 02:04:20
Håkan Svensson Senior 9 00:13:26 02:09:22
Jan Fransson Senior 9 00:14:02 02:09:44
David Johansson Junior 9 00:14:18 02:13:25
Fritz Baumann Senior 8 00:13:47 02:01:03
Vilnis Sala Senior 8 00:14:19 02:01:25
Ludvig Gladewitz Ungdom E0 8 00:13:31 02:01:31
Marcus Henrysson Senior 8 00:13:55 02:02:23
Ingemar Josefsson Senior 8 00:13:21 02:03:08
David Ekenmo Senior 8 00:14:32 02:05:11
Jörgen Adolfsson Senior 8 00:15:02 02:11:18
Fredrik Holmberg Senior 8 00:14:32 02:13:46
Mattias Gladewitz Senior 7 00:13:13 01:53:17
Urban Johansson Senior 7 00:15:10 01:58:22
William Nordmark Ungdom E1 7 00:14:54 02:01:34
Peter Nordmark Senior 7 00:16:51 02:04:02
Ludvig Nykvist Ungdom E0 7 00:14:21 02:05:28
Oskar Henrysson Ungdom E0 6 00:15:21 01:48:29
Valter Åkesson Ungdom E1 4 00:12:23 01:33:13
Mikael Larsson Senior 3 00:19:56 01:38:15
Hugo Holmberg Ungdom E0 1 00:16:29 00:16:29

Varvtider finns att ladda ner här ->

 

Tider från tidsträning 5 (TT5 2017-08-27): 

Namn Klass Antal varv Bästa varvtid Totaltid
Stefan Åkesson Senior 10 00:09:24 01:36:44
Valter Åkesson Ungdom E1 9 00:09:45 01:32:00
David Rosell Senior 9 00:09:56 01:32:31
Marcus Aronsson Senior 9 00:10:08 01:36:18
Anders Lundgren Senior 9 00:10:29 01:36:22
Daniel Rosell Senior 9 00:10:22 01:40:29
Marcus Henrysson Senior 9 00:10:17 01:41:16
Vilnis Sala Senior 8 00:10:43 01:30:02
Kalle Landin Senior 8 00:11:03 01:32:27
Ludvig Gladewitz Ungdom E0 8 00:10:47 01:34:25
Hugo Holmberg Ungdom E0 8 00:11:20 01:38:29
Rickard Klahr Senior 8 00:11:25 01:38:56
Emil Karlsson Ungdom E1 7 00:12:17 01:36:15
Johan Karlsson Ungdom E0 6 00:14:52 01:35:44
Sofia Andersson Ungdom E1 2 00:11:48 00:28:02

Varvtider finns att ladda ner här ->

Tider från tidsträning 6 (TT6 2017-10-21):

Namn Klass Varv Bästa varvtid Totaltid
Jesper Gangfors Junior 14 (A)  00:03:14  00:47:17
Victor Fahlén Junior 14 (A)  00:03:28  00:50:52
Lucas Bergström Junior 14 (A)  00:03:32  00:51:41
David Axelsson Senior 14 (A)  00:03:38  00:53:02
Stefan Åkesson Senior 14 (A)  00:03:42  00:53:38
Christian Tenggren Senior 14 (A)  00:03:37  00:53:50
Roger Berglund Senior 14 (A)  00:03:41  00:54:01
Niclas Lindskog Junior 14 (A)  00:03:37  00:54:48
Valter Åkesson Ungdom E1 14 (A)  00:03:41  00:54:31
Oscar Lindskog Ungdom E0 14 (A)  00:03:43  00:55:32
Gustav Mähler Ungdom E1 14 (A)  00:03:52  00:57:03
Albin Andersson Ungdom E1 14 (A)  00:03:51  00:57:42
Mikael Fasth Senior 14 (A)  00:03:52  00:56:38
Thomas Knutsson Senior 13 (A)    
Ludvig Gladewitz Ungdom E0 13 (A)    
Oscar Fridlund Senior 13 (A)    
Marcus Henrysson Senior 14 (B)    
Mattias Gladewitz Senior 14 (B)    
Mattias Svensson Senior 14 (B)    
Kalle Landin Senior 14 (B)    
Erik Fridlund Senior 14 (B)    
Vilnis Sala Senior 14 (B)    
Tony Lindholm Senior 14 (B)    
Mats Johansson Senior 14 (B)    
Oskar Henrysson Ungdom E1 14 (B)    
Lukas Wisen Senior 14 (B)    
Marcus Klasson Senior 14 (B)    
Glenn Andersson MC258 14 (B)    
David Ekenmo Senior 14 (B)    
Rickard Klahr Senior 14 (B)    
Hugo Holmberg Ungdom E0 13 (B)    
Johan Andersson Senior 14 (C)    
Fredrik Holmberg Senior 14 (C)    
Emil Karlsson Ungdom E1 12 (C)    
Johan Karlsson Ungdom E0 9 (C)    
Tim Berggren Senior 10 (C)    
Marcus Eriksson Senior 1 00:04:09 00:04:18

Varvtider finns att ladda ner här ->

Tider från tidsträning 7 (TT7 2017-12-09):

Namn Klass Varv Bästa varvtid Totaltid
Valter Åkesson Ungdom E1 6 00:10:05 01:02:55
Stefan "Lilla" Åkesson Senior 6 00:10:27 01:03:45
Patric Melin Senior 6 00:10:25 01:03:46
Niclas Melin Senior 6 00:10:41 01:06:05
Marcus Henrysson Senior 6 00:10:52 01:07:03
Kent Blixt Senior 6 00:10:36 01:07:30
Jesper Baumann Senior 6 00:10:27 01:07:30
Mattias Gladewitz Senior 6 00:10:59 01:08:29
Christian Gunnarsson Senior 5 00:10:51 00:57:50
Oskar Henrysson Ungdom E1 5 00:11:35 00:58:52
Kalle Landin Senior 5 00:11:10 01:01:00
Glenn Andersson MC258 5 00:11:28 01:01:40
Ludvig Gladewitz Ungdom E1 5 00:11:19 01:02:30
Per Larsson Senior 5 00:12:04 01:03:25
Hugo Holmberg Ungdom E0 5 00:12:58 01:05:38
David Ekenmo Senior 3 00:11:32 00:34:57
Fredrik Holmberg Senior 1 00:12:40 00:12:40

Varvtider finns att ladda ner här ->

Tider från tidsträning 8 (TT8 2017-12-09):

Namn Klass Varv Bästa varvtid (Natt) Totaltid
Stefan "Lilla" Åkesson Senior 14 00:10:35 02:35:08
Patric Melin Senior 14 00:11:21 02:39:26
Niclas Melin Senior 14 00:11:02 02:40:07
Jesper Baumann Senior 14 00:11:24 02:44:03
Marcus Henrysson Senior 13 00:11:17 02:41:32
Per Larsson Senior 12 00:13:27 02:40:59
Valter Åkesson Ungdom E1 11 00:10:25 02:00:04
Mattias Gladewitz Senior 11 00:12:47 02:26:47
David Ekenmo Senior 10 00:12:26 02:03:52
Hugo Holmberg Ungdom E0 10 00:14:59 02:39:56
Ludvig Gladewitz Ungdom E1 9 00:11:32 01:53:15
Oskar Henrysson Ungdom E1 9 00:13:08 01:56:55
Kent Blixt Senior 7 00:12:54 01:20:24
Christian Gunnarsson Senior 7 00:12:46 01:23:47
Rickard Klahr Senior 7 00:12:20 01:28:11
Glenn Andresson MC258 6 00:20:48 01:22:16
Kalle Landin Senior 5 - 01:01:00
Fredrik Holmberg Senior 3 00:17:33 00:49:18

Varvtider finns att ladda ner här -> (OBS! nattetappen)


Tider från tidsträning 9 (TT9 2017-12-31):

Namn Klass Varv Bästa varvtid Totaltid
Valter Åkesson Ungdom E1 7 00:08:26 01:01:56
Stefan Åkesson Senior 7 00:09:01 01:04:20
Alexander Lundgren Senior 7 00:08:59 01:05:36
Patric Melin Senior 6 00:09:23 01:00:07
Marcus Henrysson Senior 6 00:09:49 01:00:24
Kent Blixt Senior 6 00:09:35 01:01:04
Jan Fransson Senior 6 00:10:06 01:01:14
Anders Lundgren Senior 6 00:10:04 01:01:15
Gustav Fransson Junior 6 00:10:05 01:01:18
Vilnis Sala Senior 6 00:09:55 01:01:49
Sixten Lundgren Ungdom E1 6 00:09:53 01:01:56
Oskar Henrysson Ungdom E1 6 00:10:08 01:03:02
Mattias Gladewitz Senior 6 00:10:13 01:03:09
Rickard Klahr Senior 6 00:10:19 01:03:16
Glenn Andersson MC258 6 00:10:15 01:04:41
Kalle Landin Senior 6 00:10:32 01:09:29
Sofia Andersson Ungdom E1 5 00:10:45 00:58:24
Fredrik Blomdahl Senior 5 00:11:16 00:58:25
Billy Magnusson Senior 5 00:11:12 00:58:29
Fritz Baumann Senior 5 00:10:32 01:02:30
Ludvig Nykvist Ungdom E1 5 00:10:42 01:05:29
Hugo Holmberg Ungdom E0 5 00:11:35 01:05:51
Fredrik Holmberg Senior 4 00:10:56 00:51:50
Ludvig Gladewitz Ungdom E0 3 00:09:38 00:29:05

 

Varvtider finnsa att ladda ner här ->

Uppdaterad: 2017-12-31 18:09
Skribent: Enduroansvarig FMCK Eksjö
Epost: This is a mailto link

Hagersryd

closed

se träningsregler

Postadress:
FMCK Eksjö - Motorcykel och Snöskoter
Breviksvägen 51
57596 Eksjö

Besöksadress:
Breviksvägen 51
57596 Eksjö

Kontakt:
Tel: 0381-16211
E-post: This is a mailto link

Se all info